Национална спортна академия „Васил Левски“
Проектът SUPPORTER има за цел да насърчи свързани с пола, устойчиви и трансформиращи институционални промени в спортните висши учебни заведения, като обръща специално внимание на предизвикателствата, свързани с насилие, основано на пола, и води до разработването на приобщаващи, иновативни, междусекторни и въздействащи планове за равенство между половете (4I -GEPs).
Трансформирането на съществуващите институционални GEP (Gender equality plan) в 4I-GEP се постига чрез съвместно проектиране и прилагане на индивидуални пътни карти, съобразени с нуждите на всяка изпълняваща организация.
Пътната карта на Националната спортна академия „Васил Левски“ (НСА) включва набор от основни действия (GA), които трябва да бъдат изпълнени от март 2024 г. до юни 2025 г. Тези действия се отнасят до задължителни и препоръчителни тематични елементи на GEP (Насоки на Хоризонт Европа за планове за равенство между половете) и са в съответствие с онези, които са адресирани в съществуващия институционален GEP на организацията. Идентифицирани са поредица от критични предизвикателства, включително пречки за ангажираност и участие при изпълнението на пътните карти, ограничения на ресурсите и организационна съпротива, заедно с мерки за ефективно справяне с тях.
За Национална спортна академия Васил Левски” (НСА)
Национална спортна академия "Васил Левски" е специализирано висше учебно заведение в областта на спорта и свързаните със спорта квалификации с около 10 000 студенти. Той предлага учебни програми за бакалавърска, магистърска и докторска степен, покриващи основните области на спортното образование и изследвания.
Правилата на НСА относно равенството на половете в институцията (GEP) са приети от Ректорския съвет на 5 септември 2022 г. Актът е вписан в писмения протокол от заседанието на Ректорския съвет. Той се съобщава чрез официалния уебсайт на институцията и е достъпен на адрес: https://www.nsa.bg/bg/page,1632
Обобщение на основните дейности (ОД) в НСА
Цел: Изграждане на ефективна комуникационна политика и информационни канали, които обхващат различните измерения на равенството между половете. Идентифициране на външни заинтересовани страни на правителствено, местно и други нива на академичното образование. Обмен на информация и добри практики. Създаване на динамична и поддържаща екосистема, в която всеки участва активно в напредъка на равенството между половете, като допринася за работното място и академичната среда, която е справедлива, приобщаваща и зачитаща различните личности и идентичности.
GEP елемент: Задължителен: Предвидени ресурси; Обучение и повишаване на осведомеността
Тематика: Баланс на личния и професионалния живот и организационна култура
План за изпълнение:
- Идентифициране на ключови заинтересовани групи в институцията, включително студенти, преподаватели, административен персонал и възпитаници, както и външни заинтересовани страни.
- Дефиниране на целите на комуникационната стратегия, инструментите и разпределението на задачите.
- Разработване на комуникационна стратегия
- Осигуряване на одобрение за финализираната комуникационна стратегия (ако е необходимо).